Zázrak na erekci roste v příkopech
Řeč bude o Kotvičníku. Nízká polehává jednoletka s velkým využitím ve farmacii. Pochází původně z Číny a Japonska (příbřežní oblasti). Má rád hlavně písčité podloží. Vyskytuje se přirozeně i na dalších místech Asie (např. Indie). Do Evropy se dostal již před staletími.
V ČR se přirozeně vyskytuje jen vzácně na několika místech. Často jej pak najdeme v zahradách nebo místech přilehlých na zástavbu (rumiště, příkopy, okraje polí). Sem se dostane právě díky rozšíření člověkem. Jedná se tedy o introdukovanou rostlinu.
Pěstuje se ve velkém pro farmaceutické účely jako přísada doplňků stravy. U nás ovšem takové plantáže nenajdeme. Na českých zahrádkách najdeme spíše menší skupiny rostlin a z nich plázící se šlahouny kotvičníku. Stačí na podzim posypat požadovaná místa semínky a na jaře začne růst.
Využívá se celá rostlina, ale nejčastěji nať nebo plody. Výhodou je, že obojí můžeme sbírat a užívat i v průběhu vegetačního období (ano, i plody můžeme trhat uprostřed léta a použít). Z kotvičníku lze získat mnoho látek: např. rostlinné steroidy – fytosteroly, chlorgenin, diosgenin, alkaloidy, třísloviny, pryskyřice, vitamín C a spoustu dalších.
Kotvičník je v podstatě vždy součástí složení doplňků stravy zaměřených na pohlavní ústrojí mužů. Hlavní význam má v podpoře prokrvení. Díky lepšímu prokrvení dochází k pevnější erekci a celkově zvýšení libida (chuť na sex). Mnohem lépe fungují přípravky na dlouhodobé užívání a dlouhodobou podporu erekce než přípravky na jednorázové použití. Obvykle se prodávají jako kapsle nebo dobře funguje i tekutá tinktura – obchodně nazývaná shot. Pěkný přehled a tabulkové srovnání s prášky na erekci naleznete na webu bonvi.net.
Zvýšení libida je velmi výrazné a pocítí jej většina mužů, kteří budou rostlinu v nějaké formě dlouhodobě užívat (zkoušel jsem například tablety i čaj, obojí fungovalo). Vhodné například při plození dětí, kdy je často nutné v plodných dnech souložit i několikrát za den.
Další uváděné účinky jsou následující:
- zvýšení hladiny testosteronu (není potvrzeno klinickou studií)
- snižuje krevní tlak
- dodává energii a chuť k životu
- posiluje imunitu (obsahuje vitamín C)
- zlepšuje funkci jater
Kotvičník si můžete pěstovat i sami doma (zahrádka či truhlík). Na podzim rozházejte semínka, která na jaře začnou klíčit. Rostlina je nenáročná a nepotřebuje moc vody. Podmínkou je však slunce a teplo (takže ideálně v závětří na jižní slunečné straně). Sklízet můžete v průběhu celého vegetačního období. Vyrobit můžete čaj, odvar, tinkturu nebo prášek.