Za divočinou do Beskyd

Za divočinou do Beskyd

Za poslední dva roky jsme s manželkou navštívili hodně míst v ČR. Ne jako mastňáci, co přijedou autem na parking, ujdou tři sta metrů k hradu a zpátky, do města na oběd a dom. Jezdíme sice autem, ale hezky na divoko. Přijedeme na parkoviště, vytáhneme z kufru bágly se stanem, spacáky, nějaké to oblečení, a jídlo s vařičem. A vyrazíme.

muřinkový vrch kaple

Rádi se touláme, většinou po turistických značkách, ale s příchodem mapy.cz v mobilu chodíme i po nejrůznějších cestách. Hlavně proto, že máme sebou často naše malé psí slečny, čivavy. A nechceme potkávat zbytečně moc turistů s velkými psy. Takto jsme objeli už kus republiky. Klasika, Šumava, Jizerky, Česká Kanada a Jeseníky. Všude ale cítíme ten stejný problém. Moc lidí. Naše republika začíná být pěkně přecpaná. Hlavně proto, že lidi si už opět odvykají trávit víkendy v obchodních střediscích a chtějí vypadnout na víkend aspon jeden den na výlet. To je správně, ale my, co toto děláme odjakživa začínáme trpět. Všude narážíte do lidí. Samozřejmě je moderní jezdit na hory, takže všichni jedou na tůrku do hor. Většinou jsou hory poblíž a jsou zadarmo.
V další sezóně uvažujeme, že bychom začali jezdit do nížin, zkrátka do turistických méně známých oblastí. Byli jsme třeba v Litovelském pomoraví. Tam nejsou skoro žádné turistické trasy a potkáte jen pár lidí. Psali jsme o tom v článku již dříve.

odlesněný vrchol stratenec v javorníkách

Výjimku stále tvoří Beskydy, které se zdají pro lidi pořád neobjevené. Respektive v okolí beskyd je pouze Ostrava a pár měst kolem a nízká hustota lidí. Samozřejmě nesmíte je na Lysou. Tam je to peklo. Kolona lidí nahoru, druhá kolona dolů. Nahoře opět kolona u občerstvení. V Beskydech je nejlepší se pohybovat v příhraniční zóně Moravy a Slovenska. Vlakem jsme dojeli ráno do Mostů u Jablunkova. Šíleně pršelo, tak jsme zapadli do hospody a po pěti hodinách, docela už nalití pivem, jsme se vydali na jih po červené směr na Velký Polom. Když máte trochu vypito, cesta trvá déle, takže první noc jsme spali u děsivé kaple Muřínkový vrch. Zrovna byl úplněk, a po dvou dnech deštů i divoké mraky. No hotové Twilight 3. Další dny můžete pokračovat pořád po červené až na Sulov, Karolinka a v podstatě dojdete až do Valašských Klobouků. Šli jsme tu trasu pět dní (jeden jsme museli čekat, pršelo a flákali jsme se ve stanu). A potkali po cestě strašně málo lidí. Což je paráda. Opravdu to byla skvělá divočina.

Comments are closed.