Slovenské Tatry

Slovenské Tatry

 

Jste milovníkem vysokohorské túry a výšlapů? Nebo zvažujete kam se jet nadýchat čerstvého vzduchu? Zkuste navštívit slovenské nádherné tatry. Leží na pohoří Slovenska a Polska. Nyní jsou nejvyšším pohořím Slovenska (Gerlachovský štít) a Polska (Rysy). Nejvyšší horou Tater je Gerlachovský štít, který měří 2654,4 m m. m.

Název Tatry pochází od slova Tritri, což znamenají skály, hory. Pohoří zaujímá rozlohu 785 km2. Tatry jsou jediným pohořím Karpat. Nachází se tam více jak 25 vrcholů s nadmořskou výškou větší než 2500 m2. Hlavní část Tater je tvořena z ledovců,  kdy ledovec je nehomogenní přírodní těleso tvořené ledem, které vznikají nahromaděním sněhu.

Ledovec končící v moři může mít plovoucí konec nazývaný šelfový ledovec. Globální oteplování na celém světě vede k velkým problémům a ústupům ledovců.  Některé ledovce již zmizely a očekává se, že rostoucí teploty způsobí neustálý ústup i většiny ostatních horských ledovců na světě. Typy ledovců máme karový, svahový, údolní nebo malaspinský typ. Místo, kde ledovec vzniká se odborně nazývá kar neboli ledovcový kotel.

Výskyt ledovců je doprovázen mnoha geomorfologickými tvary. Ledovce se většinou pohybují rychlostí od 3 do 300 metrů za rok. Ledovce obsahují 17 miliónů gigatun vody a mezi největší ledovce na světě patří Antarktický, s objemem 26 miliónů km3.

Dalšími vrcholy tater podle výšky jsou Gerlachovská veža(2642 m), Lomnický štít (2632 m), Ladový štít(2627 m), Pyšný štít (2621 m), Zadný Gerlach(2616 m), Lavínový štít, na tyto vrcholy se v dnešní době dá dostat pouze v doprovodu horského vůdce.  Na území tater leží dva národní parky Tatranský národný park (TANAP) na Slovensku a Tatrzański Park Narodowy (TPN) v Polsku.

Comments are closed.