Lysá Hora: nejvyšší výstup v ČR

Lysá Hora: nejvyšší výstup v ČR

Lysá Hora je výstup s nejvyšším převýšením
zdroj: treking.cz

Pokud jste příznivec horských výstupů tak vás jistě zajímá, který je v Česku ten s nejvyšším převýšením. Samozřejmě berme v potaz reálné výstupy, žádné že půjdete od Labe u Mělníka na Sněžku. Ale klasický výstup, kde ráno přijedete vlakem či autem pod horu a vlastními silami ji vystoupáte. Kupodivu to není ani v Krkonoších, na Šumavě či v Jeseníkách. Nejvyšší výšlap naleznete na krásném beskydském vrcholu Lysá Hora. Výstup ze Špindlu na Sněžku je přibližně 800 m. Ale výstup na Lysou z obce Ostravice je úctyhodných 910 m. Do Ostravice se dostanete pohodlně vlakovým přípojem z Frýdlantu nebo autem. Vlaková zatávka leží v nadmořské výšce 413 m. Lysá Hora měří pak 1323 m n. m. Beskydy jsou geologicky založeny na vrstvách hornin pískovce a měkkého jílovce. Díky této kombinaci hornin jsou vrcholy jednotlivých hor hodně zaoblené a naopak údolí mezi nimi hluboce zařezané s prudkými svahy. Terén je pak prakticky na každém svahu narušen starými sesuvy, které jsou v Beskydech objektem vědeckého bádání.

Hlavní trasa výstupu vede po červené turistické značce až na vrchol. Jakmile opustíte centrum obce, začnete stoupat, a toto stoupání skončí až na vrcholu. Po pár minutách chůze narazíte na lanové centrum. Pokud si chcete zablbnout, tak určitě už teď. Na zpáteční cestě totiž nebudete mít sílu. Po zpevněné cestě jdete asi dva km (cca 40 minut). Poté vás stezka povede lesní cestou, mnohem příjemnější pro nohy. Na otevřené louce Butořanka se nachází několik neveřejných chat, tak se aspoň můžete kochat výhledem na Pobeskydí, masiv Ondřejníku nebo Smrk.

Další odpočinek naleznete v přístřešku na Lukšinci. Odtud také začnete pořádně stoupat. I když už máte za sebou pořádné převýšení, stále Vás čeká více jak 350 m. Vrchol Lysé není zaoblený jako okolní hory, ale je poměrně ostrý a výrazně vyčuhuje nad sousední vrcholy. Celý vrchol má rozlámané geologické podloží což negativně ovlivňuje tamní stavby.

Na vrcholu jsou celkem čtyři vyhlídková místa s nádhernými panorámaty. Krásně uvidíte i některá slovenská pohoří (např. Malou Fatru). Jsou zde dvě ubytovací místa. Chaty prošly letos kompletní přestavbou, takže uvidíme na jaře, jak se výstavba podařila. O občerstevní není nouze. Turistická vývařovna Šantán nebo Bezručova chata (s kdysi velmi nepříjenou babou za krytým okýnkem) vám přípraví polívku nebo knedlíky a pivo poteče proudem.

Dolů se můžete vydat stejnou cestou. Nebo lze zvolit cestu po modré. Ta je také hezká, bohužel ústí do vedlejšího údolí a do Ostravice musíte jít asi 2 km po chodníku kolem rušné hlavní cesty. Připravte si svaly a vyražte na nejvyšší převýšení u nás.

Comments are closed.