KRNAP

KRNAP

 

Krkonošský národní park je chráněné území nacházející se v Krkonoších v severní části České republiky. Většinou leží na severozápadu okresu Trutnov, ale také se nachází do okresu Semily a Jablonec nad Nisou. Národním parkem byl vyhlášen v roce 1963. V roce 1992 byly oba národní parky na české i polské straně zařazeny do sítě UNESCO.  Což je specializovaná agentura OSN zaměřená na podporu světového míru a bezpečnosti prostřednictvím mezinárodní spolupráce ve vzdělávání, vědě a kultuře. Hlavní sídlo má v Paříži.  Zabývá se především na: Vzdělání, přírodní vědy, sociální a humanitní vědy, kultura a komunikace a informace.

Území národního parku má rozlohu 363 km2. Současně s tím bylo rozhodnuto o rozdělení Národního parku do 3 zón – přísná přírodní, řízená přírodní a okrajová. V první zóně národního parku platí zákaz vstupu mimo značené cesty. Ve druhé a třetí zóně se mohou návštěvníci pohybovat volně i po loukách a lesích. Nejvyšším bodem národního parku je Sněžka s 1603 m2. Pro tyto horské oblasti je typické výrazné střídání ročních období a vliv Atlantského oceánu. Průměrná teplota se celoročně pohybuje na Sněžce okolo 0.

V roce 2020 do Krkonošského národního parku zavítal rekordní počet turistů. V době pandemie se češi vydávali do hor častěji. Podle vedení parku však na místě zanechali mnoho odpadků, což nepřineslo KRNAP mnoho radosti a likvidace byla docela náročná.

Comments are closed.