Eibentál: východní brána Banátu

Eibentál: východní brána Banátu

V průběhu roku 2015 proběhla v českých televizích řada dokumentů o českých vesnicích v rumunském Banátu. Série dokumentů o jeho obyvatelích je k vidění také v internetové televizi Stream. Čeští návštěvníci často opomíjejí východní část Banátu, kde vysoko nad Dunají v hlubokém Tisové Údolí leží rozhlehlá česká vesnice Eibentál. Přiznávám, že při první návštěvě Banátu jsme také tuto vesnici vynechali. Do vesnice po nové úzké asfaltové silnic asi 8 km od veletoku Dunaje. Samotná ves je vystavena v hlubokém krásném údolí po obou březích říčky Tisovice. V současnosti zde žije méně než 300 obyvatel. Vesnici si zamilujete na první pohled. Podstatně se liší od ostatních českých vesnic, které jsou vesměs vystavěny na kopcích a jejich obyvatelé byli především zemědělci. Eibentálští měli odlišný způsob výdělku. Na strmých políčkách v záhumenku každé chalupy není úroda nijak vysoká. Většina mužů (a také hodně žen) pracovalo v blízkých antracitových dolech (antracit – velmi kvalitní úhlí). Poblíž uhelných dolů vznikla také osada Nové Doly, která přímo sousedí s Eibentálem. Zde žili v dobách uhelné slávy zejména Rumuni, kteří se prakticky všichni odstěhovali po uzavření dolů v roce 2006. Osada je nyní poloprázdná bez obyvatel. Místní Češi za prací dojíždějí do vzdálených rumunských měst či do Srbska (a vracejí se jen na víkendy). Hodně mladých se stěhuje do České republiky.

pohled na Eibentál - kostel, kopce nad vesnicí
zdroj: alpina.cz

V Tisovém Údolí se vyplatí zůstat několik dní a pochodit po místních kopcích. Rozhodně vylezte po některé ze zvířecích stezek na hřeben nad údolím a kochejte se výhledy na obec. Prolézt můžete také staré (ty úplně první) zasypané důlní jámy, kterých je v nejbližším okolí několik. Rozhodně se podívejte na hřbitov, ležícím v prudkém údolním svahu. Pěšky se také můžete vydat po červené turistické značce do 15 km vzdálené vesníce Bígr. Po cestě uvidíte pozůstatky důlní věže a projdete pustou osadou Nové Doly (Baia Noua). Pochodovat budete hustými lesy. V Bígru poseďte v hospůdce a zde také najdete někoho, kdo vám doporučí u koho přespat. Druhý den se vydáte zpátky po žluté značce přes louky Rovna a vrchol Známaná. Krátký výlet na Hrčidla vám zabere dopoledne. Půjdete kolem potoka směrem k Dunaji až narazíte na pozůstatky vodního mlýnku.

dětské hříště u zaniklé školky v nových dolech
Stará školka v Nových Dolech, dnes již nefunkční

Pro milovníky ticha, samoty, pustých lesů je krajina kolem Eibentálu dokonalým místem. Několik hospod vám zpříjemní večer, ubytování také najdete u někoho z místních. Nic vám zde nebude chybět. Možná jen telefonní signál. Ale spíše je možné, že po něm ani nevzdechnete.

Comments are closed.