Dnešní potomci Čingischána 4: rodiště krále

Dnešní potomci Čingischána 4: rodiště krále

Míříme do mestečka Charochorin, jednomu z nejpamátnějších míst v Mongolsku. Charchorin je památný hned z několi důvodů. Je branoudo pohoří Changaj, najdete zde největší klášterní komplex v Mongolsku a poblíž se nachází údajné rodiště nejslavnější postavy mogoslkých dějin – Čingischána. Úrodné, poměrně nízko položené údolí řeky Orchon je ze všech stran chráněné horami. Osídleno bylo už za doby bronzové. Svoje hlavní město Charbalgas zde jako první bybudovali Ujgurové, kteří ovládali v 8-10. stoelní území dnešníh o Mongolska. Opevněné město pastavené na skalách tyčících se nad údolím Orchonu bylo v té době důležitým vojenským bodem a obchodním uzlem na hedvábné stezce. Nejslavnější období mongolských ději však spadá do 13. století. V roce 1161 (jsou úvaděna i jiná data) se ve stepi narodil chlapec, ktermu rodiče dali jméno Temudžin. chlapec převyšoval ostatní inteligencí, silou i tvrdostí. Brzy se z něj stal zdatný vůdce, rozhodl se, že sjednotí roztříštěné  soupeřící mongolské kmeny. Tse mu podařilo na začítku 13. století, v roce 1206 přijal jméono Čingischán a stal vládcem celé mongolské říše.

charchorin-mongolsko-cingischan
Charchorin – rodiště panovníka Čingischána, zdroj obrázku: flickr.com

Za sídelní místo si vybral právě údolí Orchonu a roku 1220 zde založil královské město charchoram. Krátce na to, v roce 1227 sice zemřel, ale jeho syn Ogedej město dokončil. V té době bylo v Asii něčím unikátním. Skládalo se z pravoúhlých ulic, kolem nich byly vystavěny paláce, úřady, obytné domy i vojenské tábory. Město obepínalo mohutné opevnění a chody hlídaly čtyři obří kamenné želvy. Dvě z nich se zachovaly dodnes. Město ztratilo svou pozici po 40 letech, kdy Čingischánův vnuk Kublaj přestěhoval hlavní město říše do dnešního Pekingu. Charchoram byl později, v roce 1338, zničen čínskými nájezdníky.

ze slavného ČIngischánova města toho tedy moc nezbylo. Hlavní magnetem dnešho charchorinu je buddhistický chrm erdenezů. Je to pravděpodobně nejstaší chrámový komplex v Mongolsku, založený roku 1586. Byl budován přes tři sta let a stal se největším klášterem. Je to arál se čtvercovým půdorysem se stranami 420 m dlouhými. Obklopen zdí se 108 stupami. V areálu stálo kdysi na 500 budov, v nichž žilo až 10 000 lámů. I když se i tohoto kláštera dotkly pogromy za stalinské éry, obvodové zdi, 18 budov a některé další památky zůstaly uchráněny.

Comments are closed.