Babiččino údolí není pohádka

Babiččino údolí není pohádka

viktorčin splav na úpě
zdroj obrázku: vylety.maweb.eu

Byl tam v podstatě každý. Ne každý jej ale prošel úplně celé. Ne každý ví, že to není jen místo z příběhu, ale životní cesty slavné spisovatelky se zde skutečně odehrávaly. Jak nejlépe poznat krásy údolí ?

Optimální čas k návštěvě je zkraje jara nebo v pozdním podzimu. Jaro má velkou výhodu, že už se začíná zelenat tráva, kolem zámku rostou bledule a sněženky a když se do vás opře sluníčko, je opravdu teplo (a ne to studené sluneční teplo na podzim). Takže zvolte ideálně konec března. V údolí potkáte jen pár lidí a žádné cyklisty.

Nejlepší je přijet dopoledne autem od Zlíče (tam můžete dát levný a chutný brzký oběd, v obou hospodách navařili dobře). Dále přejeďte krásný Vilémův most a jste skoro na místě. Parkoviště bude prázdné i o víkendu i za pěkného počasí. Na jaře je tato oblast opravdu prázdná. Projďěte se kolem zámku a vyfoťte u bledulí a sněženek. V zámeckém parku jich jsou celé koláče. Zámek budu zřejmě uzavřen, ale to nevadí. Jsme zde za přírodou. Vydejte se po červené turistické značky na sever. Po pravé straně budete mít louky, které se začínají nesměle zelenat. Po kilometru dojdete ke známé soše babičky s dětmi. Měli jsme štěstí a náhodný kolemjdoucí nás zde vyfotil (byl to první člověk na trase). Za sochami v lese je pánský hostinec, zavřený. Jedná se o zachoval budou ze začátku 20. stol. (původní ze 17. stol. byl přestavěn). Směrem k lukám je Ludvíkův mlýn a vodní mandl. Vše bylo zavřeno, ale to ticho, žádní lidé a možnost si jen tak v tichosti posedět a zírat na dřevěná technická díla je k nezaplacení. O další necelý km je dvojice chalup. V menší z nich bydlel panský kočí s ženou a dětmi. Jedno z nich, Barunka, je hrdinka slavného románu Babička. Jděte stále dál kolem strouhy až narazíte na soutok s řekou Úpou. Zde je slavný Viktorčin splav.

Stále pokračujeme mo červené kolem řeky. Místy jde cesta lesem a na jaře bývá rozbahněná. V jedné ze zákrut naleznete Červený most. Zde odbočte na modrou značku a vydejte se do kopce ke zřícenině hradu Rýzmburk. Modrá značka vede skrz obnovenou vyhlídku Rýzmburský altán. Dále se vydáte kolem rybníka a zemědělského družstva na vysokou rozhlednu Žernov. Z vesnice Žernov se vydejte po žluté značce zpět k Babiččinému údolí. Přes řeku vede stará dřevěná lávka. Je zde cedule „vstup na vlastní nebezpečí“ ale v pořádku jsme ji přešli ( ikdyž je most značně nahnutý). Zpět k zámku se můžete vydat po zelené. Na úrovni zámku pak použijte jednu z pěšin skrz louku, ať si nenajdete až ke Zlíči. Celá trasa má kolem 10 km a poznáte na ní všechny důležité krásy údolí. Na jaře je zde minimum lidí. Jen ticho a příroda.

Comments are closed.